Ekonomi

AB karbon piyasasını revize ediyor

Avrupa Birliği (AB) kurumları, Birliğin iklim hedeflerini karşılamak için emisyonlarını daha da azaltacak karbon piyasası reformu üzerinde anlaşmaya vardı.

AB Konseyi, iklim hedeflerine ulaşmak için hazırlanan AB Emisyon Ticaret Sisteminin (ETS) revizyonunu içeren düzenleme paketi üzerinde üye ülkeler ile Avrupa Parlamentosu (AP) müzakerecileri arasında yürütülen müzakerelerde uzlaşmaya varıldığını duyurdu. Avrupa Yeşil Anlaşması.

Açıklamada, AB emisyon ticareti sisteminin, enerji yoğun sanayiler ve elektrik üretimi sektöründe emisyon tahsisatları ve emisyon ticareti için bir karbon piyasası olduğu ve sistemin karbon emisyonlarını azaltmayı hedeflediği hatırlatıldı.

ETS’nin 2005 yılında yürürlüğe girdiğini hatırlatan sistemle bugüne kadar AB ülkelerinde emisyonların yüzde 41 oranında düşürüldüğünden bahsedildi.

Açıklamada, “Anlaşma, sistemi emisyonları daha da azaltmak için daha iddialı hale getiriyor” denildi. değerlendirme yapıldı.

Sosyal İklim Fonu kurulacak

AB’nin ETS’nin kapsadığı sektörlerdeki toplam emisyon azaltım hedefinin 2030 yılına kadar yüzde 43’ten yüzde 62’ye yükseltildiğine işaret edilen açıklamada, bu hedefe ulaşmak için AB’deki emisyon izin önlemlerinin şu şekilde düşürüleceği belirtildi: 2024.

Açıklamada, sistem kapsamında sektörlere yönelik ücretsiz izin ödeneklerinin de 2026 yılından itibaren kademeli olarak düşürüleceği ve 2034 yılında tamamen kaldırılacağı kaydedildi.

ETS kapsamına deniz taşımacılığı emisyonlarının da dahil edildiğine işaret edilerek, bu sektöre kademeli olarak zorunluluk uygulanacağı belirtildi.

Açıklamada, binalar ve karayolu taşımacılığı sektörü için farklı bir emisyon ticaret sistemi kurulacağı ve bunun 2027 yılında yürürlüğe gireceği belirtildi.

Açıklamada, yeni sistemin mali etkilerine karşı yoksul hane halklarını ve küçük işletmeleri desteklemek amacıyla Sosyal İklim Fonu kurulacağı, bu fonun AB bütçesinin bir modülü olacağı ve 65 milyar Euro’ya kadar gelir sağlanabileceği kaydedildi. tahsis edilecek

Söz konusu paket, Avrupa Yeşil Anlaşması kapsamında yer alan ve 2030 yılına kadar emisyonları en az yüzde 55 oranında azaltmayı hedefleyen “Fit for 55” (Fit for 55) paketinde çeşitli düzenlemeler içeriyor.

AB emisyon ticareti sistemi kapsamında, Avrupa ülkelerindeki endüstriyel tesisler ve enerji üreticileri, belirlenen eşik değerlerin üzerinde karbon salımı yapmaları halinde karbon sertifikasına ihtiyaç duyuyor. Bu sertifikaların fiyatları talebe göre değişmektedir. Söz konusu karbon sertifikaları üreticilere çok değerli maliyetler getirmektedir. Bu nedenle endüstriyel tesisler karbon salınımını azaltmak için çeşitli yatırımlar yapmakta ve önlemler almaktadır.

Paketin yürürlüğe girebilmesi için AB ülkeleri ve AP tarafından resmi olarak onaylanması ve AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanması gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu