Haber

İngiltere’de 500 bin kişi daha fazla ücret talebiyle greve gitti

İngiltere’de son yılların en büyük grevi nedeniyle birçok okul açılmadı, ulaşım felç oldu. Havalimanlarında greve giden pasaport kontrol görevlilerinin yerine askerler görev yaptı.

Sendikaların oluşturduğu federasyon, grev nedeniyle işinden ayrılanların sayısının yaklaşık 500 bin olduğunu açıkladı. Reuters Haber ajansı, bunun 2011 grevinden bu yana en yüksek katılımcı sayısı olduğunu söyledi. 2011 yılında emekli maaşları konusundaki anlaşmazlık nedeniyle düzenlenen bir günlük greve 1 milyondan fazla memur katıldı.

Bugün greve katılan meslek grupları arasında öğretmenler, üniversite yetkilileri, memurlar, demiryolu işçileri ve otobüs şoförleri yer alıyor. Öğretmenler 300 bin kişi ile en kalabalık meslek grubunu oluşturmaktadır.


Greve katılan Londralı öğretmenlerFotoğraf: Kevin Coombs/REUTERS

Önümüzdeki gün ve haftalarda hemşire ve ambulans görevlileri gibi çalışanların greve gitmesi planlanıyor.

Örgütlü grevlerle hükümet üzerindeki baskıyı artırmayı amaçlayan sendikalar, enflasyon karşısında işçi fiyatlarının eridiğini belirterek daha yüksek zamlar talep ediyor.

Sendikalar, ortalama bir kamu çalışanının maaşının, enflasyon hesaba katıldığında 2010’dakinden 203 £ (yaklaşık 4.700 £) daha az kazandığına işaret ediyor.

İngiltere’de enflasyon yüzde 10,5 ile son 40 yılın en yüksek seviyesinde.


Fotoğraf: Carl Court/Getty Images

120’den fazla devlet biriminden 100 bine yakın memuru temsil eden PCS Sendikası, beklenen zam yapılmadığı takdirde neler olacağı konusunda Başbakan Rishi Sunak liderliğindeki hükümeti uyardı. Reuters PCS Genel Sekreteri Mark Serwotka SETimes’a verdiği demeçte, “Hükümet bu konuda bir şey yapmazsa, bugün gibi daha çok gün göreceğiz. Artı daha fazla sendika onlara katılacak,” dedi. Serwotka, “Paraya şu anda ihtiyacımız var,” dedi.

Başbakan Sunak ise zamların “makul” ve “hesap verebilir” olması gerektiğini, aksi takdirde enflasyonu kontrol altına alma çabalarını riske atabileceklerini belirtti.

DW, AP, rtr/CO, TY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu